6-os villamos - története

A budapesti 6-os jelzésű villamos a Móricz Zsigmond körtér és a Széll Kálmán tér között közlekedik. A járat hossza 8,6 km, amit a Budapesti Közlekedési Zrt. üzemeltet. Budapest egyetlen 24 órás üzemidejű viszonylatának útvonala nagy részben megegyezik a 4-es villamoséval, ezért szokás együtt 4–6-os („négyes-hatos”) néven említeni őket. A világ legforgalmasabb villamosvonal párosa.


A villamosközlekedés Budapesten elsőként a Nagykörúton 1887. november 28-án délután fél 3-kor indult meg. A szerelvények maximális 10 km/h-ás sebességgel közlekedhettek. Az 1888-tól Budapesti Városi Vasút név alatt működő Siemens & Halske cég működtette a vonalat. A villamos a Nyugati pályaudvar és a Király utca közötti 1 kilométer hosszú, 1000 mm-es nyomtávú villamospályán közlekedett. Alsóvezetékes rendszert használt, ami azt jelentette, hogy a sínpár között volt egy csatorna, ahonnan egy ún. áramszedőhajó segítségével kapták az áramot a szerelvények. A járművek karbantartását és áramellátását a Nyugati pályaudvar előtt végezték. 1890 májusában már normál (1435 mm-es) nyomtávon jártak a szerelvények, immár a mai Blaha Lujza térig.

1891 márciusától a cég Budapesti Villamos Városi Vasút (BVVV) néven működött. A vonal 1892 júniusára érte el a Boráros teret.

1918-tól Budapesti Egyesített Városi Vasutak néven a villamosvonal a főváros tulajdona lett. 

1924-től a Budapest Székesfőváros Közlekedési Részvénytársaság (BSzKRt) része lett. Az 1930-as évektől Schlick-Nicholson által 1911-12-ben készített K-típusú, 2800-as pályaszámú motorkocsik voltak a meghatározó járművek a vonalon. Általában két pótkocsit vontattak. A villamos útvonalát 1941-ben meghosszabbították a Margit hídon át a Széll Kálmán térig. 

1944. szeptemberétől a villamosok a háborús károk miatt terelőútra kényszerültek: a Nyugati pályaudvar felől a Blaha Lujza térnél a Népszínház utcába kanyarodtak és az Orczy térig közlekedtek (a Déli vasúti összekötő híd súlyosan rongálódott, ezért a vasúti forgalmat a Petőfi - akkor Horthy Miklós - híd villamosvágányain keresztül bonyolították), majd a hónap végétől a Keleti pályaudvarig jártak. Ekkor 6A jelzéssel kiegészítő járat indult a Tompa utca és a Nemzeti Színház között az alapjárat felhagyott szakaszán. 

1944. november 4-én a Margit hidat idő előtt felrobbantották, így a 6-os villamosok csak a Nyugati pályaudvarig tudtak közlekedni. Karácsonykor megszűnt a közlekedés a főváros ostroma miatt. 

1945. április 30-án indult újra a forgalom a Nyugati pályaudvar és a Boráros tér között a Nagykörúton. Alig egy hónappal később már a Jászai Mari térig jártak a villamosok. A Kossuth híd 1946. január 12-i megnyitásakor a vonalat bevezették a híd pesti felhajtójáig. Miután a Margit hidat 1948. augusztus 1-én teljes szélességben átadták a forgalomnak, a 6-os villamosok ismét a Moszkva tér - Boráros tér útvonalon közlekedtek. A Ganz az 1948-as Budapesti Nemzetközi Vásáron mutatott be egy távvezérlésű, M+P+M (motor+pót+motor) összeállítású szerelvényt, amit három, a háborúban megsérült 3600-as kocsiból alakítottak ki. A szerelvény a „Szellem” becenevet kapta, de nem sokáig maradt eredeti kialakításában forgalomban. 

1949. szeptember 30-án a BSzKRt-t felosztották, a villamosvonal a Fővárosi Villamosvasút Főműhely Községi Vállalat (FVFKV) tulajdonába került. 1951. májusától a vonalon az éjszakai üzem is beindult, mely egészen 1989-ig üzemelt, amikor autóbuszok váltották fel az éjszakai villamosjáratot. 

1952. november 21-e óta a villamosok átmennek a Petőfi hídon, a budai hídfőhöz került a déli végállomás. A 6-os villamosok jelenlegi útvonalukon 

1959. április 30-a óta közlekednek, ekkor lett a végállomás a Móricz Zsigmond körtéren. Ekkor egy ideig 6A jelzésű betétjárat is közlekedett (Moszkva tér - Petőfi híd, budai hídfő; mindössze 3 évig). 

1960 után UV villamosok közlekedtek a vonalon, eleinte két motorkocsival, később egy közbeiktatott pótkocsival. 

1966. június 12-én a vonalon bevezették a kalauz nélküli közlekedést. 1968-ban egyesítették a széttagolt közlekedési cégeket: január 1-jétől kezdve a vonal a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) tulajdonában van.

1970. január 2-ától Ganz csuklós villamosok közlekedtek a vonalon. A férőhelyük kevésnek bizonyult, ezért 

1971 januárjában kivonták a járműveket a forgalomból, ismét két UV motorkocsival és egy pótkocsival közlekedtek. 

1978. március 20. és szeptember 30. között a Margit hidat és a Margit körutat átépítették, ezért ekkor a Szent István körúton volt a villamosok végállomása. A Moszkva térig (Széll Kálmán tér) pótlóbusz szállította az utasokat. 

1978. április 28. és május 12-e között történt meg az UV villamosok cseréje: ismét Ganz csuklósok váltották fel a régi villamosokat. Ettől kezdve azonban már két összecsatolt kocsi alkotott egy szerelvényt, amelyeket a tréfás szakzsargon „Góliát”-nak nevez.

2006. május 20-án megszűnt a közlekedés a Móricz Zsigmond körtér hurokvágányán. Kétvágányos fejvégállomást alakítottak ki. 

2006. július 1-jén állt forgalomba az első két Combino Supra típusú villamos, a 2001-es és a 2002-es pályaszámú. A forgalomba állásuk előtt felújították a villamos vonalát, a kanyarokat kiegyenesítették, a megállók peronszintjét az új villamos járószintjéhez igazították, a peronon megjelölték az ajtók helyét, azonban a felújítás nem sikerült tökéletesen: felsővezeték-szakadásokról és áramszedőtörésekről számoltak be a hírek. A Combinók többször is meghibásodtak: jellemzően az ajtók visszanyitó-automatikája romlott el.

2006. július 16-án kidőlt egy felsővezeték-tartó oszlop a Margit hídon, mert az alapja nem bírta a háromszor nehezebb új felsővezeték súlyát.

2007. május 8-án befejeződött a típuscsere a villamos vonalán.

2009. augusztus 1-jétől augusztus 19-ig felújították a nagykörúti villamospályát a Blaha Lujza tér és a Margit híd közötti szakaszon, ekkor a villamosok csak az Újbuda-központ és a Blaha Lujza tér között közlekedtek. Az északi szakaszon a villamosokat Ikarus 280-as autóbuszok helyettesítették.

2010. július 24-től augusztus 19-ig a Blaha Lujza tér és a dél-budai végállomások között végeztek pályafelújítást. A felújítás alatt az Üllői úti megállóhelynél egy vágánykapcsolatot építettek be, így a későbbiekben egy esetleges üzemzavar miatti autóbuszos pótlásra rövidebb szakaszon van szükség.

2011. május 1-jétől a 6-os villamos éjjel-nappal közlekedik (éjszaka 15 percenként követik egymást a villamosok), így a 906-os jelzésű éjszakai busz megszűnt.

forrás: wikipedia - kép:  http://hu.wikipedia.org
SHARE

About sörbarát

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése